Preot Ioan Florin Călăraşu

Preoți slujitori Decembrie 21, 2012

Pr. Călăraşu Ioan-Florin s-a născut la 4 august 1964 la Piatra Neamţ, Jud. Neamţ, fiind primul copil, din cei doi, al părinţilor Gheorghe şi Maria Călăraşu.

Cursul primar şi gimnazial l-a urmat la Şcoala Generală Nr. 10 din Com. Săvineşti, lângă Piatra Neamţ, absolvind-o în 1979.

În acelaşi timp cu Şcoala Generală a urmat şi cursurile Şcolii de Muzică din Piatra Neamţ.

Între anii 1979 – 1981, a urmat cursurile Claselor a IX-a şi a X-a la Liceul Pedagogic ,,Gheorghe Asachi” Piatra Neamţ.

Seminarul Teologic Neamţ, absolvit în 1987.

Licenţiat la Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Dumitru Stăniloaie” din Iaşi, în 2005.

Căsătorit, are doi copii.

La 1 martie 1989 hirotonit diacon de PS Pimen Suceveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor.

La 2 martie 1989 hirotonit preot de PreaFericitul Părinte Teoctist, Patriarhul  Bisericii Ortodoxe Române.

La 1 aprilie 1989 numit Pr. Paroh la Parohia Hândreşti, Comuna Oţeleni, Jud. Iaşi, Protopopiatul Paşcani.

La 1 februarie 1997, transferat la Parohia Hereşti, Com. Cristeşti, Jud. Iaşi, acelaşi protopopiat.

La 1 noiembrie 2005, transferat ca preot slujitor la Parohia ,,Adormirea Maicii Domnului” Paşcani.

Dirijor al Coralei ,,Învierea” al Protopopiatului Paşcani.

Data hirotonire: 1989-03-02